نکات مهم در خصوص روان شناسی کادو دادنمحبوب ترین پست ها

روان شناسی کادو دادن

تیم تحریریه کادویاب می خواد در کنار ایده کادو هایی که بهتون این مدت داده ، امروز درباره ی روان شناسی کادو دادن صحبت کنه تا یه جورایی شما را روز به روز به  تخصص توی خرید کادو بیشتر نزدیک کنه.

این مدت خیلی موضوع ها رو بررسی کردیم از کادو چی بخرم برای مناسبت های مختلفی مثل ولنتاین ، روز مادر ، سالگرد ازدواج ، چی بخرم کادو تولد و.....آداب بسته بندی کادو رو هم تا حدی که فرصت داشتیم براتون نوشتیم. حتی گفتیم چه جوری کادو بخرین که حرص رئیس هایی که هوای کارمنداشون رو ندارن رو هم دربیارین. اما این بار زیاد کاری با ایده کادو مثل مقاله های قبلی نداریم. این بار می خوایم به روان شناسی کادو دادن بپردازیم.

همه مون می دونیم که علم روان شناسی خیلی وسیعه و هرکجا که فکرش رو بکنین سرکش کشیده و یه نشونه ای ازش پیدا میشه. کادو دادن هم مثل خیلی چیزهای دیگه این موضوع رو همراه با خودش داره. از اون جایی که خوشبختانه توی تیم  کادویاب روان شناس های خیلی حرفه ای و متخصصی داریم ازشون خواهش کردیم تا همراهمون باشن و موضوع روان شناسی کادو دادن رو اصولی و حرفه ای دنبال کنیم.

پیدا کردن ایده کادو  فقط یه عمل ساده و گذرا نیست و پیامدهای خیلی عمیقی داره. ما با کادو دادن پیامی رو به طرف مقابلمون می دیم ، ایده کادو یی که انتخاب می کنیم و نحوه اهدای اون چیزهای زیادی در مورد ما، روابط ما و ساختارهای اجتماعی پیچیده در جامعه ما می گه. در پشت این داستان هدیه جریان های اجتماعی، روانی و عاطفی زیادی پنهان شده .

 

کیت کامل باغبانی

کیت کامل باغبانی با دوام و ضد زنگ

قیمت:٢,٩١١,٠٠٠ تومان

مشاهده محصول

تاریخچه کادو دادن

اگر بخوایم خیلی دقیق به تاریخچه ی کادو دادن اشاره کنیم شاید باورتون نشه که می تونیم این تاریخچه رو به شروع تمدن بشر برگردونیم . خیلی جالبه که بدونین غارنشین ها هم برای قدردانی یا حتی ایجاد ارتباط اجتماعی بیشتر به همدیگه کادو می دادن و خب قطعا که مدل کادوهایی که بهم می دادن مثل امروز نبوده و تفاوت های زیادی داشته . فکر می کنین چی کار می کردن ؟ اگر صخره ای وجود داشت که شکل عجیب غریب و خاصی داشت اونو به عنوان ایده کادو انتخاب می کردن و هدیه می دادن یا مثلا دندون های حیوانات رو کادو می دادن .

 

تاریخچه کادو دادن

 

جارو برقی 2 در 1 با قدرت 16000Pa برند Midea

جارو برقی 2 در 1 با قدرت 16000Pa برند Midea سبک وزن

قیمت:٢,٦١٧,٠٠٠ تومان

مشاهده محصول

کادو دادن برای زندگی پس از مرگ

احتمالا این عنوان شما رو شگفت زده کرده باشه . الان براتون توضیح میدیم داستان چی بخرم کادو تولد اینجا از چه قراره.

توی تاریخ مصر باستان اینجوری بوده که وقتی کسی فوت می شده تنها دفن نمی شده . یعنی چی ؟ بازمانده ها میومدن یه سری هدیه رو که فکر می کردن برای زندگی بعد از مرگش به کارش میاد رو باهاش دفن می کردن. گفتیم بازمانده ها ، باید توضیح بدیم که این کار وظیفه ی پسر بزرگتر خانواده بوده و حتما باید موقع دفن کردن پدر مادرش به ماجرا نظارت می کرده و مطمئن می شده که همه چیزای مورد نیاز شخص فوت شده رو کنارش گذاشته باشن. حالا این وسیله ها چی بودن ؟ خیلی ساده ، یه سری چیزا مثل کاسه و بشقاب و شونه و... البته همون طوری که همیشه داستان برای قشرهای ثروتمند تر متفاوت بوده ، برای اون ها وسایلی مثل جواهرات و چیزهای قیمتی رو انتخاب می کردن و هدیه می دادن . 

 

کادو دادن برای زندگی پس از مرگ

 

ساز اوکارینا همراه با کتاب موسیقی

ساز اوکارینا همراه با کتاب موسیقی برای عاشقان هنر

قیمت:١,٧٢٥,٠٠٠ تومان

مشاهده محصول

کادو دادن در یونان باستان

یکی از جوامعی که خیلی خیلی به کادو دادن رو روان شناسی کادو دادن اهمیت می دادن یونان باستان بوده . تخصصشون این بوده که برای ابراز احساساتشون و یا ایجاد روحیه متقابل یا مهمان نوازی که خیلی براشون اهمیت داشته کادو بدن.

یه یونان باستانه و خداهای معروفش ! فرهنگشون اون زمان اینطور بود که همه خانواده ها باید از مسافرا که باور داشتن ممکنه این مسافرها خدایانشون در لباس مدل باشن استقبال و پذیرایی می کردن و بهشون هدیه می دادن که نشونه ای از احترام و ارادتشون به خدایان بوده.

 

تاریخچه کادو در یونان باستان

 

کادو دادن در یونان باستان

 

سنت های هدیه قرون وسطی

توی دوران قرون وسطی هم که همه مون می دونیم کلیساها و پادشاه ها چه قدر مهم بودن و باید از طرف مردم توجه ویژه ای بهشون می شده . این توجه و احترام رو مردم با پیشکش کردن هر چی ایده کادو که در توانشون بود نشون میدادن. خوبه بدونین که داستان جهیزیه دادن به دختر موقع عروسی هم از این زمان میاد. این جهیزیه که می تونست شامل زمین ، پول ، وسایل زندگی و ... باشه هدیه پدر عروس به داماد محسوب می شده که می دونیم تو فرهنگ ما هم هنوز این داستان ادامه داره و خیلی از قومیت ها این کارو می کنن. 

 

چرا کادو می خریم ؟

حالا که متوجه شدیم کادو دادن چه قدمت بلند بالایی داره کادویاب می خواد براتون بررسی کنه و چند تا عللی که ما کادو می دیم و به ایده کادو و کادو ولنتاین چی بخرم فکر می کنیم رو براتون بگه و با روان شناسی کادو دادن بیشتر آشنا بشین:

 

برای ایجاد و تقویت روابط

هدیه دادن به کسی که دوستش داریم به ما این فرصت رو میده تا احساساتمون رو بهش ابراز کنیم. در واقع، بعضی  از جامعه شناسان فکر می کنند که ما فقط به افرادی کادو می دهیم که دوست داریم با اونا رابطه داشته باشیم. مارسل ماوس جامعه شناس فرانسوی تو کتاب خودش به اسم هدیه استدلال می کنه که هدیه ندادن یا رد کردن اون اساساً رد رابطه به حساب میاد.

 

راهی برای نشان دادن عشق و فداکاری

خرید کادو یه جورایی نماد عشق و فداکاری بین دو تا شریک هستش که با نظریه «تعامل گرایی نمادین» که میگه افراد از طریق استفاده از نمادها ارتباط برقرار می‌کنن ، مصادف می‌شه.

 

ارتباط نمادین

دیدین یه وقتایی یه کادو بهتون میدن و چه قدر شما ذوق زده می شید و سراسر وجودتون پر از عشق میشه ؟ از طرف دیگه هم پیش اومده که کسی که دوسش دارین بهتون یه کادویی بده که به شدت بخوره تو ذوقتون و حالتون گرفته بشه ؟ فکر می کنین علتش چیه ؟ چه قدر خود اون کادویی که دریافت کردین مهمه ؟ واقعیت اینه که این حسی که به شما دست میده به خاطر اون پیامیه که شما انتظار دارین دریافت کنین و نه چیز دیگه ای.

 

برای کمک به دیگران

یه سری از کادو ها هم هستن که به نظر یه طرفه می رسن. یعنی شما کادو رو با این علم می خری که بازگشت متقابلی در کار نیست. مثلا کادو روز مرد یا دختر بچه . تیم ما می خواد بگه که این هدایا به روش های دیگه ای متقابل هستند. عشق و قدردانی دو تا از بزرگترین محرک ها برای هدیه دادن نوع دوستانه هستند.

هدیه دادن برای کمک به دیگران مثل پول یا داوطلب شدن برای یه موسسه خیریه هم توی همین دسته ست. چندین نظریه هست که تلاش می کنه توضیح بده که چرا آدما همچین کادوهای بی بازگشتی رو میدن ؟ یکی از این نظریه ها معتقده که که مدار لذت مصرف کننده دوپامین در مغز با اهدای خیریه فعال می شه. ما کادو رو تقویم می کنیم، چون  بهمون احساس خوبی می ده. به همین قشنگی !

 

انتخاب کادو مناسب

انتخاب ایده کادو گاهی اوقات یک چالش غیر ممکن به نظر می رسه. فقط ما نیستیم  که اینقدر تخصصی به موضوع خرید کادو نگاه می کنه ببینین موضوع چه قدر جدیه که توی دانشگاه کالیفرنیا یه سری تحقیقات انجام شد و انگیزه ها و نماد های پشت کادوهایی که آدما به همدیگه هدیه میدن رو بررسی کرد و به 4 تا حالت اصلی توی کادو ها رسید:

هدایایی که نمادی از خود و هدیه دهنده هستند

هدایایی که نمادی از شناخت هدیه دهنده از گیرنده هستند

هدایایی که نمادین مناسبت هستند

هدایایی که گویا هستند و دارای مجموعه ای از معانی مهم هستند

در مقاله انگیزه‌ها و نمادگرایی در رفتار هدیه دادن، مری فینلی ولفین بارگر می گه که هدایای مورد علاقه بیشتر آدما توی دسته دوم قرار می‌گیره و هدایایی هستند که گیرنده می‌خواد اما به هر علتی خودش نمی خره. کمترین هدایای مورد علاقه هم دسته اول رو شامل می شن. با این حال، ولفین بارگر اضافه می کنه که اکثر مواقع پاسخ به سوال  کادو چی بخرم  در واقع یه توازنی بین اون چیزی که دریافت‌کننده می‌خواد و اون چیزی که هدیه ‌دهنده دوست داره گیرنده داشته باشد، هست. ساده ست ، دوباره جمله قبل رو بخونین متوجه می شین.

 

این هم از داستان روان شناسی کادو دادن. ممکنه به نظر پیچیده بیاد اما به هیچ عنوان سخت نیست. کادویاب هم تمام هدایای پیشنهادی رو با استفاده از این علم انتخاب کرده که شما با کادویابی خیلی راحت می تونین بهش برسین.

 

منگنه بدون نیاز به گیره

منگنه بدون نیاز به گیره استفاده راحت و آسان

قیمت:١,٨٩٥,٠٠٠ تومان

1402-08-08